Skontaktuj się z nami! + 48 222 500 100 | +48 222 500 100 PL | RU
Mówimy w języku rosyjskim, ukraińskim i polskim!
Aktualności
2017-12-20 08:40:15
Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy krok po kroku

Sposób na braki kadrowe? Zatrudnienie Ukraińca. To rozwiązanie, po które sięga coraz więcej polskich przedsiębiorców – zwłaszcza że dziś procedury są znacznie bardziej uproszczone, niż jeszcze kilka lat temu. Jest jednak kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim opublikujesz ogłoszenie. Oto najważniejsze kwestie, które powinieneś wziąć pod uwagę.

Rekrutacja pracowników z Ukrainy to dziś zadanie relatywnie proste do wykonania. Liczba Ukraińców, którzy są zainteresowani pobytem zarobkowym w Polsce systematycznie rośnie, a polskie prawo ułatwia ich zatrudnianie, także na uproszczonych warunkach. A jak skutecznie zatrudnić Ukraińca?

Rekrutacja pracowników z Ukrainy: samodzielnie czy z agencją?

Aby było możliwe zatrudnienie pracownika z Ukrainy, musisz najpierw znaleźć odpowiednich specjalistów. Proces rekrutacji zaczyna się od publikacji ogłoszenia o pracy – tak, by dotarło za wschodnią granicę. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie rekrutacji jest ogłoszenie się w Internecie. Za pośrednictwem sieci, np. na Gefest.pl, dotrzesz do swoich przyszłych pracowników szybko i komfortowo. Gdy zaś chodzi o samą rekrutację, możesz ją przeprowadzić samodzielnie lub też skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy. Pomoże Ci ona szybciej znaleźć pracownika o odpowiednich kwalifikacjach i sprawi, że zaoszczędzisz sporo czasu na całym procesie.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy – procedura uproszczona

Od niedawna pracownicy z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Armenii, Mołdowy oraz Gruzji mają możliwość podjęcia w Polsce krótkoterminowej pracy na podstawie uproszczonej procedury. Oznacza to, że pracownik nie musi posiadać pozwolenia na pracę w Polsce, a jedynie wizę, która umożliwia mu wykonywanie działalności zarobkowej. Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy na tej podstawie?

  • Po skutecznie przeprowadzonej rekrutacji, jako pracodawca, wypełniasz specjalne oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy, Białorusi, Rosji, Armenii, Mołdowy lub Gruzji i składasz je w najbliższym powiatowym urzędzie pracy.
  • Rejestracja oświadczenia jest bezpłatna.
  • Pamiętaj, że pracownik może podjąć zatrudnienie w Polsce na mocy tego oświadczenia wyłącznie przez 6 z 12 następujących po sobie miesiącach.
  • Zatrudnienie Ukraińca może nastąpić w oparciu o umowę o pracę oraz dowolną umowę cywilnoprawną – adekwatnie do charakteru podejmowanego przez niego zatrudnienia. Wynagrodzenie dla pracownika musi być zgodne ze stawkami regulowanymi przez polskie prawo.

Jeżeli zaś chcesz pracownika zatrudnić na dłużej niż 6 miesięcy lub kandydat nie może podjąć zatrudnienia na podstawie oświadczenia, będzie mu potrzebne pozwolenie na pracę.

Podziel się