Jak uzyskać pracę w Polsce od razu z dwoma pracodawcami.
Ci, którzy już pracują w Polsce, ale chcą znaleźć dla siebie dodatkowy dochód, często zastanawiają się, czy cudzoziemiec może pracować w Polsce dla dwóch lub więcej pracodawców w dwóch różnych pracach jednocześnie posiadając jedynie wizę, zezwolenie na pobyt lub pracę w ogóle. na bezwizowym.
Krótko mówiąc - możesz.
Z prawnego punktu widzenia nie ma na to żadnych przeszkód, ale przy formalnościach o pracę (a konkretnie dla każdego z tych dwóch zadań) należy przestrzegać wszystkich formalności.
Do każdej pracy potrzebne jest oddzielne zezwolenie - bezczeszczenie lub pozwolenie. I możesz pracować. Cóż, nie zapominaj, że według stopnia darowizny możesz pracować nie więcej ni
Zakup samochodu staje się skuteczny od podpisania umowy kupna-sprzedaży lub wystawienia faktury VAT oraz uiszczenia opłaty określonej w warunkach sprzedaży.
Podczas dokonania sprzedaży sprzedający powinien przekazać nowemu właścicielowi następujące dokumenty:
Od daty zakupu samochodu obowiązkowo należy go zarejestrować w ciągu 30 dni.
Aby zarejestrować samochód, trzeba udać się do wydziału komunikacji starostwa powiatowego (często w urzędzie gminy znajduje się powiatowy
Prawo jazdy jest wydawane przez starostę w drodze decyzji administracyjnej, na wniosek osoby zainteresowanej, za opłatą 100 zł oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej 0,50 zł.
Prawo jazdy jest wydawane osobie, która:
Osoba posiadająca krajowe prawo jazdy wydane za granicą, określone w konwencjach o ruchu drogowym, może kierować odpowiednim pojazdem silnikowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli przebywa na nim do 185 dni w każdym roku kalendarzowym. Po tym terminie prawo jazdy musi być wymienione na polskie.
Osoba posiadająca krajowe prawo jazdy wydane za granicą może, na swój wniosek do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wydziału komunikacji starostwa (urzędzie dzielnicy), otrzymać prawo jazdy odpowiedniej kategorii po oddaniu zagranicznego dokumentu organowi wydającemu prawo jazdy. Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą NIE jest określone w więcej >>
Co do zasady – pobyt w Polsce wymaga uzyskania wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy.
Jednak w okresie do 90 dni w Polsce bez rejestracji mogą przebywać obywatele państw członkowskich UE. Także obywatele szeregu państw trzecich mogą przebywać w Polsce do 90 dni w ramach ruchu bezwizowego.
Sprawdź, czy musisz mieć wizę, by przyjechać do Polski:
Tabela ze wskazaniem podstawy prawnej
Wydawaniem wiz zajmują się urzędy konsularne.
Adresy i dane kontaktowe polskich placówek zagranicą
Wizy są wydawane zgodnie z:
- ustawą z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzozi
Zakres uprawnień większości obywateli państw trzecich w początkowym okresie pobytu w Polsce jest dość ograniczony. Wyjątek stanowią cudzoziemcy z zezwoleniem na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji: ustawodawca daje takim cudzoziemcom szereg przywilejów po spełnieniu szeregu warunków.
Dyrektywa Rady 2009/50/WE z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji została wdrożona do polskiego porządku prawnego na mocy ustawy z dnia 27 kwietnia 2012 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Obecnie podstawą do wydania zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji 
W sytuacji, kiedy cudzoziemiec posiada wizę uprawniającą do podjęcia legalnej pracy na terytorium Rzeczypospolitej, zmiana pracodawcy nie wiąże się z koniecznością uzyskania nowej wizy. Inaczej jest w przypadku posiadaczy zezwolenia na pobyt czasowy i pracę: jeżeli cudzoziemiec przebywa na tej podstawie w Polsce i zmienia pracę – musi wystąpić także o nowe zezwolenie na pobyt i pracę.
Dla legalnego wykonywania pracy konieczne jest pozyskanie zezwolenia na pracę lub innego dokumentu, upoważniającego do legalnego wykonywania pracy
Dokument od poprzedniego pracodawcy nie jest wystarczający!
Cudzoziemiec nie musi podejmować żadnych dodatkowych czynności wówczas, kiedy podstawą legalnego wykonywania pracy jest zezwolenie na pracę, natomiast:
- nowy pracodawca musi uzyskać z
Większość pracodawców i cudzoziemców przed rozpoczęciem współpracy musi pokonać 3 podstawowe kroki:
Krok 1 – Zgłoszenie wolnego miejsca pracy do Powiatowego Urzędu Pracy, właściwego dla miejsca wykonywanej pracy, oraz uzyskanie informacji starosty.
Przed powierzeniem wykonywania pracy cudzoziemcowi należy wpierw udowodnić, iż na lokalnym rynku pracy brak jest kandydatów, spełniających oczekiwania pracodawcy. W tym celu w miejscu wykonywania pracy przeprowadzany jest test rynku pracy.
Oznacza to, że nawet jeżeli siedzibą lub miejscem zamieszkania pracodawcy jest Warszawa, a cudzoziemiec ma pracować na terenie miasta Kraków, to test rynku pracy (poszukiwanie odpowiedniego kandydata wśród bezrobotnych zarejestrowanych w lokalnym Urzędzie Pracy) musi być przep
Do trybu uproszczonego odnosimy przypadki, kiedy albo zezwolenie na pracę w ogóle nie jest wymagane, albo wydanie takiego zezwolenia lub udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę jest możliwe bez przedstawienia opinii starosty (testu rynku pracy).
Kto może pracować bez zezwolenia na pracę?
Polskie ustawodawstwo przewiduje szereg przypadków, w których wykonywanie pracy jest możliwe bez posiadania zezwolenia na pracę. Część zwolnień jest uwarunkowana charakterem wykonywanej pracy, część – statusem pobytowym cudzoziemca.
Na podstawie art. 211 ustawy o cudzoziemcach, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE udziela się cudzoziemcowi na jego wniosek, jeżeli:
Najczęściej o pobyt rezydenta długoterminowego UE ubiegają się osoby, które w Polsce pracują lub prowadzą działalność gospodarczą oraz członkowie ich rodzin (przed 1 maja 2014 roku zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną nie wliczało się w wymagany pięcioletni okres pobytu).
Wymagane dokumenty:
|